Biznis vesti

Đedović o geološkim istraživanjima u Zaječaru: Nema mesta panici, dezinformacije o rudniku

Komentari
Đedović o geološkim istraživanjima u Zaječaru: Nema mesta panici, dezinformacije o rudniku
Ministarstvo rudarstva i energetike/Nenad Kostić - Copyright Ministarstvo rudarstva i energetike/Nenad Kostić

Autor: Tanjug

05/06/2025

-

17:11

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas povodom navoda u pojedinim medijima da će u Zaječaru biti otvoren novi rudnik da nema mesta panici i istakla da su to dezinformacije pošto su u toku samo geološka istraživanja.

"Istočna Srbija je veoma bogata rudnim bogatsvima i imamo određene najave o novim potencijalima kada su u pitanju bakar i zlato koja u perspektivi mogu biti značajna. Međutim, to su još uvek samo potencijali. To je višegodišnji, ako ne i višedecenijski proces", rekla je Đedović Handanović u Zaječaru odgovarajući na pitanja novinara posle dodele 73 ugovora građanima koji su dobili subvencije države u okviru programa energetske sanacije domaćinstava.

Napomenula je da je u poslednjih 20 godina otvoren samo jedan rudnik mineralnih sirovina u Srbiji.

"Dakle, da li će biti rudnika, ja ne znam da vam kažem u ovom momentu, ti potencijali koji su donekle potvrđeni kao takvi, ali samo kao potencijali, ali ne i overeni od strane nadležnih državnih institucija pre svega komisija za overu rezervi nalaze se na velikim dubinama tako da bi u perspektivi takav rudnik mogao da bude podzemni, a ne površinski", istakla je Đedović Handanović.

"Geološki potencijali prvo treba da se istraže"

Navela je da je procedura takva da svi geološki potencijali prvo treba da se istraže, nakon toga rezerve treba da se overe ispred nadležnih državnih organa, a proces otvaranja rudnika je onda poprilično dugotrajan.

Ukazala je da treba više godina, nekad i decenija i više da bi se sve procedere sprovele u smislu studije o izvodljivosti otvaranja jednog takvog objekta, ali i sve one prateće - tehnička dokumentacija i studije uticaja na životnu sredinu i sve nadležne institucije koje učestvuju u tom procesu od institucija koje izdaju rešenja za vodne uslove, za zaštitu prirode do ostalih kao što je i Ministarstvo rudarstva i energetike koje izdaje dozvole za eksploataciju na kraju.

Dodala je da podzemni rudnici imaju manje uticaja na okolinu, nego površinski, kao i da uz adekvatna tehnička rešenja ona mogu da budu zadovoljavajuća.

"Tako da sve je to nešto o čemu sada možemo da razgovaramo, ali ja pozivam sve da zaista ne šire panike i ne plaše ljude. Rudarstvo je bazna grana industrije koja služi za razvoj mnogih industrija i sektora i kao takva mi smo rudarska zemlja još od srednjeg veka. Mi naše rudarstvo treba da razvijamo da bude održivo, a ne da ga gušimo. Naravno, standardi se sve više poooštravaju i u Evropi i u našoj zemlji", rekla je Đedović Handanović.

Ministarka je istakla da se trenutno radi na izradi Strategije upravljanja mineralnim resursima Srbije i na izmeni Zakona o rudarstvu, a sve u interesu da se zaštite što više država i građani, kao i da pre svega Srbija može da ima najveće koristi od naših rudnih bogatstava.

Komentari (0)

Biznis