Politika

Hajde da razgovaramo: Papa Lav XIV je prošle godine bio u Beogradu, a ta poseta danas ima novo značenje

Komentari
Hajde da razgovaramo: Papa Lav XIV je prošle godine bio u Beogradu, a ta poseta danas ima novo značenje
Euronews - Copyright Euronews

Autor: Euronews Srbija

12/05/2025

-

08:02

veličina teksta

Aa Aa

Emisija "Hajde da razgovaramo" autorke i voditeljke Lijane Kašiković ima za cilj da donese svež pristup aktuelnim temama iz svakodnevnog života.

Gledaoci Euronews Srbije će svakog radnog dana moći od 16.00 do 17.30 da uživaju razgovorima koji se tiču porodice, društva, psihologije, ekonomije i drugih relevantnih tema koje često izostaju iz vesti dana.

U izdanju za ponedeljak, 12. maj , izdvajamo:

Prema najnovijem izveštaju Svetske banke, naš Republički geodetski zavod zauzeo je četvrto mesto među 85 zemalja – i to u oblasti efikasnosti i digitalne transformacije sistema za upravljanje nepokretnostima. Kako je tekao taj put od domaćih reformi do međunarodnog priznanja? I još važnije – da li građani zaista osećaju te promene u svakodnevnoj komunikaciji sa katastrom? O tome razgovaramo sa Darkom Vučetićem, pomoćnikom direktora RGZ-a za razvoj i inovacije.

Na predstojećem Jahorina ekonomskom forumu, jedan od panela baviće se temom veštačke inteligencije i kako ona menja industriju na Balkanu, koje koristi donosi, ali i kakve rizike nosi sa sobom. Ko prednjači u njenoj primeni, a šta region mora da uradi da bi uhvatio korak sa svetom? O svemu tome razgovaramo sa doc. dr Filipom Cvetkovićem sa Fakulteta primenjenih nauka, jednim od govornika na ovom važnom regionalnom skupu.

Nije nosio crveni kardinalski plašt, već jednostavno svešteničko odelo. Nije govorio mnogo, ali su ga svi slušali. Tako je Beograd prošle godine upoznao čoveka koji je danas – papa. Kardinal Robert Prevost bio je gost plenarne skupštine evropskih biskupa u srcu srpske prestonice, gde je govorio o misiji Crkve, ali i živeo njenu skromnost. Ko je novi poglavar Katoličke crkve? I šta njegov izbor govori o pravcu kojim crkva ide? O susretu koji danas ima novo značenje, o njegovoj ličnosti, načinu razmišljanja i simbolici njegovog izbora – govori velečasni Mihael Sokol, sekretar Beogradske nadbiskupije.

Bio jednom jedan BIP – i bio je mnogo više od pivare. Bio je simbol industrijskog Beograda, mesto rada, susreta, reklama koje pamtimo, ukusa koje nosimo iz prošlosti. Danas ga nema, ali ostaje sećanje – sačuvano kroz fotografije, arhive i priče radnika. Knjiga Nenada Lukića, kustosa Muzeja nauke i tehnike, beleži uspon i pad Beogradske industrije piva, jedne od najvažnijih fabrika u bivšoj Jugoslaviji. Šta nam ta priča govori o društvu u kojem je BIP rastao, o vremenu kada su fabrike bile gradovi u malom – i o tome šta smo putem izgubili? 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija