Aviokompanije neće smeti da naplaćuju dodatne troškove za ručni prtljag: Da li je glasanje u EU pobeda za putnike?
Komentari
28/06/2025
-14:01
Zakonodavci Evropske unije izglasali su usvajanje predloga koji će omogućiti putnicima da besplatno unesu lični predmet i jedan komad ručnog prtljaga do sedam kilograma u avionsku kabinu.
"Današnje glasanje predstavlja važan korak ka pravednijem i transparentnijem putovanju", izjavio je Mateo Riči, potpredsednik Odbora EU za transport i turizam i glavni zastupnik zakona, u saopštenju za javnost.
Dodao je da jasno definisana pravila o besplatnom ručnom prtljagu predstavljaju "osnovno pravo kako bi se izbegli neopravdani dodatni troškovi", obezbeđujući "pravedniji i efikasniji sistem".
Ova mera je deo šire reforme koju je Evropska komisija predložila 2023. godine u vezi sa pravima putnika. Predlog uključuje obavezu avio-kompanija da ranije u procesu rezervacije otkriju ukupne troškove leta i regulišu prava na kompenzaciju.

Euronews/Napravljeno pomoću AI
Prema novim pravilima, putnici koji lete unutar EU imaće pravo da bez dodatne naknade unesu ličnu torbu, poput tašne ili ranca, i jedan manji komad ručnog prtljaga.
Lične torbe mogu imati maksimalne dimenzije 40x30x15 cm, dok ručni prtljag može imati maksimalnu dužinu od 100 cm i težinu do 7 kg.
Avio-kompanijama neće biti dozvoljeno da naplaćuju dodatne takse za nošenje ovih predmeta.
Pozivi za ukidanje nepravednih taksi
Ovo sledi nakon presude Evropskog suda pravde od pre više od decenije, kojom je utvrđeno da se ručni prtljag ne može dodatno naplaćivati, pod uslovom da ispunjava razumne zahteve u pogledu težine i dimenzija i da je u skladu sa bezbednosnim propisima.
Nedavno su potrošačke organizacije pozvale nacionalne nadzorne organe i Evropsku komisiju da istraže navodno nepravedne takse za ručni prtljag koje naplaćuju niskobudžetne avio-kompanije.
One tvrde da ove kompanije naplaćuju dodatno za prtljag koji nazivaju "prevelikim", iako on ispunjava kriterijume koje EU smatra razumnim.
Da li je ovo pobeda za putnike?
Iako se glasanje smatra pobedom za putnike, portparol udruženja Airlines for Europe (A4E) upozorio je da bi to moglo dovesti do viših cena karata, posebno za one koji putuju sa malo prtljaga.
"Nažalost, ovaj potez uklanja mogućnost izbora za putnike i njihovu sposobnost da odluče koje usluge žele da plate, a koje ne", rekao je portparol.
Predlog uključuje i dodatne mere zaštite: deca mlađa od 12 godina moraće da sede pored svog pratioca bez dodatne naknade. Takođe, pratioci osoba sa smanjenom pokretljivošću moći će da putuju besplatno, a uvodi se i pravo na kompenzaciju u slučaju gubitka ili oštećenja opreme za mobilnost ili povrede pomoćnog životinjskog pratioca.
pixabay
Predlog iz 2023. godine precizira i ulogu posrednika (prodavaca karata) u procesu refundacije u slučaju otkazivanja, kašnjenja ili uskraćenog ukrcavanja.
Zakonodavci žele da putnici budu informisani o ukupnoj ceni karte i svim dodatnim troškovima prilikom rezervacije, a refundacija bi trebalo da traje najviše 14 dana. Ako posrednik ne ispoštuje rok, avio-kompanija bi morala da izvrši povraćaj novca u roku od sedam dana.
Takođe se predlaže uvođenje jedinstvenog EU obrasca za zahteve za kompenzaciju i refundaciju, koji bi avio-kompanije morale da pošalju putnicima u roku od 48 sati nakon poremećaja u putovanju.
Za stupanje na snagu, predlozi moraju biti usvojeni na glasanju u punom sastavu parlamenta, a zatim i odobreni od strane država članica.
Komentari (0)