Društvo

Borba sa divljim deponijama: Da li Srbija može da se izbori za čistiju budućnost?

Komentari
Borba sa divljim deponijama: Da li Srbija može da se izbori za čistiju budućnost?
AP/Mucahit Yapici - Copyright AP/Mucahit Yapici

Autor: Euronews Srbija

18/05/2025

-

10:00

veličina teksta

Aa Aa

Opština Nova Varoš, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, već četvrtu godinu zaredom sprovodi aktivnosti usmerene ka prevenciji i uklanjanju divljih deponija. Od 2021. godine, zahvaljujući prijavama građana, turista, javnih preduzeća i lokalnih službi, identifikovano je i sanirano više od 40 nelegalnih deponija.

Međutim, uspeh Nove Varoši nije usamljen. Naime, u poslednjim godinama brojne opštine širom Srbije, uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine i lokalnih organizacija, pokrenule su slične inicijative za čišćenje divljih deponija.

Ove akcije su od ključne važnosti za zaštitu životne sredine, jer smanjuju zagađenje i poboljšavaju kvalitet života u urbanim i ruralnim sredinama. Takvi napori ne samo da čiste prostor, već i podstiču građane na savesnije upravljanje otpadom.

Divlja deponija

Divlja deponija je javna površina na kojoj se nalaze nekontrolisano odložene različite vrste otpada. One se najčešće pojavljuju u sredinama koje nisu obuhvaćene redovnim prikupljanjem komunalnog otpada od strane javnih komunalnih preduzeća; takođe, česte su i uz saobraćajnice, gde se otpad najčešće istresa iz kamiona.

S tim u vezi, Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije raspisalo je ranije ove godine javni konkurs za dodelu sredstava za 2025. godinu, koji je namenjen lokalnim samoupravama za projekte prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanja divljih deponija.

Prema rečima tadašnje ministarke zaštite životne sredine Irene Vujović, nadležno ministarstvo već petu godinu zaredom raspisuje konkurs za čišćenje divljih deponija.

"U te svrhe, do sada smo uložili oko 355 miliona dinara, a sada nastavljamo sa ovim velikim poslom i u ovoj godini smo opredelili još 120 miliona. Istovremeno, kako bi se sačuvale jednom očišćene lokacije i sprečilo neodgovorno odlaganje otpada, iz godine u godinu obezbeđujemo i video nadzor, što ćemo uraditi i ove godine", rekla je Vujović ranije ove godine. 

Ona je istakla da je u protekle četiri godine očišćeno više od 1.000 deponija širom Srbije. 

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, u Srbiji je tokom 2023. godine evidentirano 2.536 deponija, što predstavlja pad u odnosu na 2022. godinu, kada ih je bilo 2.690.

Akcije širom zemlje - Od Kragujevca do Peštera

Od velikih gradova do planinskih područja, širom Srbije realizuju se akcije čišćenja koje pokazuju da borba protiv divljih deponija dobija sve organizovaniji karakter

Kragujevcu, kroz projekat "Za čistiji Kragujevac“, sanirana je divlja deponija ispod nadvožnjaka u ulici Dr Jovana Ristića. Ova akcija, bila je deo plana za uklanjanje 12 deponija u gradu, uključuje i preventivne mere poput pošumljavanja Metinog brda kako bi se sprečilo novo odlaganje otpada.

Na Pešterskom polju, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Turistička organizacija Sjenice očistili su divlju deponiju, prikupivši 250 džakova otpada, uključujući opasan materijal poput azbestnih ploča, koji ugrožava zdravlje ljudi i podzemne vode.

profimedia

 

Bajinoj Bašti, uklonjena je divlja deponija na putu Bajina Bašta – Užice, između naselja Pilica i Zlodol. Sakupljeno je 1,1 tona otpada, pretežno komunalnog i građevinskog, a postavljen je kontejner za sprečavanje daljeg odlaganja.

Nišu, smetlište "Bubanj" više puta je čišćeno, a poslednja akcija realizovana je uz saradnju sa Udruženjem "Pokret za moderan Niš“. Postavljene su informativne table i znakovi kako bi se podigla svest građana o važnosti pravilnog odlaganja otpada.

Ove akcije pokazuju sveobuhvatan pristup u borbi protiv divljih deponija u Srbiji, kombinujući čišćenje, prevenciju i edukaciju građana kako bi se sprečilo njihovo ponovno stvaranje.

Dugoročna strategija: Program upravljanja otpadom do 2031. godine

Borba protiv divljih deponija uključena je u sveobuhvatni strateški plan definisan Programom upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period 2022–2031. godine, usvojenim 2022. Ovaj dokument služi kao osnova za sistemsko rešavanje problema otpada u zemlji, postavljajući ambiciozne ciljeve usklađene sa standardima Evropske unije.

Program predviđa zatvaranje nesanitarnih deponija, sanaciju postojećih, unapređenje sistema za sakupljanje, transport i reciklažu otpada, kao i razvoj regionalnih centara za upravljanje otpadom. Stavljen je poseban naglasak na prevenciju stvaranja otpada, povećanje reciklaže i ponovne upotrebe, uz stroži inspekcijski nadzor i edukaciju građana.

EPA-EFE/DANIEL IRUNGU

 

Planira se uspostavljanje efikasnije evidencije otpada i pojačana saradnja između lokalnih samouprava, komunalnih preduzeća i Ministarstva zaštite životne sredine. Ovim se teži prelasku sa reaktivnog uklanjanja deponija na proaktivne mere za smanjenje nastanka otpada.

Iako realizacija Programa zahteva značajna finansijska sredstva i koordinaciju na više nivoa vlasti, njegova dosledna primena ključna je za rešavanje dugogodišnjih ekoloških izazova i unapređenje upravljanja otpadom u Srbiji.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija